Discover with SoundHound. Play on Spotify.

We’re delighted to let you know that Spotify is now available for SoundHound’s apps on iPhone, iPod touch and Android in Europe.

Just tap the new “Play Now in Spotify” feature to go direct from Soundhound to our Spotify Mobile apps where Spotify Premium subscribers can immediately listen to the full track and explore more music from the tagged artist.

One of SoundHound’s feature that we just love is that you can hum or sing a song into your phone and they’ll identify it for you. So get your best singing voice ready and download SoundHound now.

Comments

  1. […] İki firma arasında yapılan güç birliği ile SoundHound üzerinde bulduğunuz şarkıları tek bir tuş ile Spotify listelerinden herhangi birine ekleyebilecek siniz. Bu güç birliği ile sevdiğiniz müziğe ulaşmanız artık çok daha kolaylaşıyor. Fakat henüz SoundHound ‘un bu versiyonu sadece IOS kullanıcıları için kullanılabilir durumda, umarız yakında zamanda bu özellik Android ve diğer mobil yazılım sistemleri içinde kullanılabilir olur. https://news.spotify.com/se/2011/08/25/discover-with-soundhound-play-on-spotify/ […]